Collapse
Torrentech Radio Online!
Current DJ: AWEdio
Currently Playing (11:00-12:00): DumbstepAWE
Current Genre: Deep Dubstep, Mixed Styles
Listeners: 821.3 · Peak Listeners: 62 out of 128 · Bitrate: 192 kbps
Current Rating: 5 (1 Votes)

iTunes

Real Player

Media Player

Winamp

Flash Player
Schedule · DJ-s · Stats ·

> Kosmoplovci / Studiosound / Floating Joint / Corrosion, everything you need to know about our label and its releases 
Reply to this topicStart new topic
Offlinedominator
post 15. Jun 2007, 20:26
Post #1

Freek
**

Group: VIPs
From: Belgrade
Member No.: 673

Kosmoplovci release their music in the form of net.label. Our netlabel is now known as studiosound, previosly was known as floating joint (respect to jormas) and before that was known as corrosion music or crsmusic. it is more like an interface to our music, regardless of it's particular style, than classic label dedicated to certain style. it provides platform for our music releases, but, similar to our personal different interestes, styles vary in all possible directions - it is never easy to explain what one can find by downloading it's releases...

maybe you will hear gipsies in broken radio, or you will tear your ears apart with some serious noise, or you will travel beyound the frontiers of unspoken space, or you will burn the dancefloor, get lost in darkness of space or melt in serene notes of true optimism...

studiosound/kosmoplovci music is very diverse and schizophrenic, just like are its authors...

have courage
wink.gif
This post has been edited by dominator: 18. Jul 2007, 22:20
The following 1 user(s) say thank you to dominator for this great post:
deejaysterling
+Quote Post
*leecher*
post 28. Oct 2007, 11:55
Post #2

Guests

dve adrese za vas momci
archive.org
scene.org

mislim ZASHTO,
O ZASHTO bi se neko cimao
da bude server i radi upload (SEED)

kada to moze 100 puta brze i lakshe sa http & ftp
+Quote Post
Offlinedominator
post 28. Oct 2007, 15:57
Post #3

Freek
**

tvoj username govori mnogo toga, a najvise o tvom (ne)shvatanju concepta p2p razmene.

a za one koje zanima samo da leechuju, tu je uvek www.kosmoplovci.net.
+Quote Post
*leecher*
post 09. Nov 2007, 00:46
Post #4

Guests

QUOTE (dominator @ 28. Oct 2007, 15:57) *
tvoj username govori mnogo toga, a najvise o tvom (ne)shvatanju concepta p2p razmene.

a za one koje zanima samo da leechuju, tu je uvek www.kosmoplovci.net.

moj username govori da NEMAM upload
vrlo rado bi ja bio seeder

a smeshno je share-ovati kada mozes da downloadujes
(zasto bi usporavao nekog drugog kada se getrightom skine ceo ftp server MAKSIMALNOM brzinom)

shta tu ima da se shvata ?????
p2p .... shta ?
razmena .... zashto ?

procitaj gore sta sam napisao pa mi opet odgovori
+Quote Post
Offlinedominator
post 09. Nov 2007, 20:18
Post #5

Freek
**

sve je stvar izbora.
+Quote Post
Offlineabakbeat
post 12. Nov 2007, 02:14
Post #6

ReMember
**

Group: Members
From: Form
Member No.: 24,208

Cao!

Jeli ovo vash site ili samo gostujete na njemu?
Nikad ne bi ochekivao da chu sad kad je zatvoren oink upotrebljavati nash site smile.gif

Pozdrav iz Slovenije...
+Quote Post
*leecher*
post 12. Nov 2007, 10:32
Post #7

Guests

btw .. kosmoplovci.net - nevidjen sajt biggrin.gif
(mislim na sve zajedno crsn i sve linkove - couldn't stop clickin')

inace obozavam 8bit muziku josh od komodora i amige (oba posedovao)
i stripove volim od malih nogu
savrseno uradjen site

jel bi mogla da se inkorporira neka domaca net-etiketa (orjentisana na mnml) ?
+Quote Post
OfflineZen2k
post 13. Dec 2007, 17:09
Post #8

n00b
*

From: Latvia, Riga
Member No.: 16,469

O...poljskij jazik chto li? Polovinu ponimaju - polovinu ne ponimaju smile.gif
+Quote Post
Offlinedominator
post 13. Dec 2007, 18:22
Post #9

Freek
**

QUOTE (leecher @ 12. Nov 2007, 10:32) *
btw .. kosmoplovci.net - nevidjen sajt biggrin.gif
(mislim na sve zajedno crsn i sve linkove - couldn't stop clickin')

inace obozavam 8bit muziku josh od komodora i amige (oba posedovao)
i stripove volim od malih nogu
savrseno uradjen site

jel bi mogla da se inkorporira neka domaca net-etiketa (orjentisana na mnml) ?

drago mi je sto ti se svidja sajt, svakako se dosta truda i energije ulaze tamo...

sto se muzike, lejbla i minimala tice, bas ovih dana pokrecemo termin za minimal na radiju (verovatno vec od ove nedelje, u terminu nedeljom od 18 do 22), a sto se lejblova tice, bice tu i reaktivacije starih i starovanja novih, sklapaju se kockice, pa ne bih da lupetam dok tacno ne smislimo sta i kako...
svakako, prati torrentech, pa ces sigurno saznati medju prvima...

pozdrav
+Quote Post
*leecher*
post 17. Jan 2008, 07:07
Post #10

Guests

QUOTE (Zen2k @ 13. Dec 2007, 17:09) *
O...poljskij jazik chto li? Polovinu ponimaju - polovinu ne ponimaju smile.gif

Srpski, batice... Srpski jezik biggrin.gif

Ili Hrvatski, isto je skroz,
kao shto je isti narod.

Ma koliko neki ljudi zeleli da nije...

QUOTE (dominator @ 13. Dec 2007, 18:22) *
drago mi je sto ti se svidja sajt, svakako se dosta truda i energije ulaze tamo...

sto se muzike, lejbla i minimala tice, bas ovih dana pokrecemo termin za minimal na radiju (verovatno vec od ove nedelje, u terminu nedeljom od 18 do 22), a sto se lejblova tice, bice tu i reaktivacije starih i starovanja novih, sklapaju se kockice, pa ne bih da lupetam dok tacno ne smislimo sta i kako...
svakako, prati torrentech, pa ces sigurno saznati medju prvima...

pozdrav

a mozda i budem pratio, pored svega ostalog sto radim ;]

vidi pa mi javi ako ti ne bude preveliko cimanje
nisam ni znao da imate radio..
jel pravi ili net-radio?
+Quote Post
Offlinedominator
post 18. Jan 2008, 15:23
Post #11

Freek
**

QUOTE (leecher @ 17. Jan 2008, 07:07) *
vidi pa mi javi ako ti ne bude preveliko cimanje
nisam ni znao da imate radio..
jel pravi ili net-radio?

u pitanju je skc[net]radio, oficijelna strana je na www.skc.org.yu/radio.
trenutno, samo je internet radio, ali vreba se i prilika da se izadje u etar.
tehnicki, skc daje opremu i link, a ja i kolega trut smo urednici programa i tehnicka izvedba, za sada sa potpunom kontrolom sadrzaja, u stvari drugacije ne bismo to ni radili wink.gif
koncepcijski, dosta je drugaciji od 'starog' skc radija, akcenat je na kvalitetnoj elektronskoj muzici iz raznih zanrova, organizovani po danima u srodne muzicke ideje.
takodje, uvek smo otvoreni za saradnju, ko god ima ideju za neku novu emisiju, moze da nam se obrati, narocito ako je domaci wink.gif

eto to ti je ukratko, ako te interesuje nesto detaljnije (ili bilo kog drugog ko ovo cita) slobodno se javite u pm ili na mail...
+Quote Post
Offlinekeitarobg
post 18. Jan 2008, 18:45
Post #12

n00b
*

Member No.: 25,588

/offtopic

Srpski,bulgarski - slavianska rabota smile.gif mnogo pozdravi ot bulgaria i uspehi s label-a smile.gif
This post has been edited by keitarobg: 18. Jan 2008, 18:47
+Quote Post
*leecher*
post 08. Feb 2008, 13:15
Post #13

Guests

Ej !

Aj nek mi neko preporuchi neka malo klubskija izdanja..
Skinuo bi ja sve... i club i umetnicharenje ali ne mogu sad zatrpan sam

A hocu da pokupim sve shto ima club vibe pa da stavim u mixeve neke... da se promovishe.

Ovde mislim na izdanja od kosmoplovaca... ne morate ostalo da mi preporucujete.
+Quote Post
Offlinedominator
post 08. Feb 2008, 19:00
Post #14

Freek
**

QUOTE (leecher @ 08. Feb 2008, 13:15) *
Ej !

Aj nek mi neko preporuchi neka malo klubskija izdanja..
Skinuo bi ja sve... i club i umetnicharenje ali ne mogu sad zatrpan sam

A hocu da pokupim sve shto ima club vibe pa da stavim u mixeve neke... da se promovishe.

Ovde mislim na izdanja od kosmoplovaca... ne morate ostalo da mi preporucujete.

moram da priznam da smo u zadnje vreme vise bili orijentisani na experimentalnija izdanja, ali evo ti ipak nekoliko izdanja gde ces mozda pronaci nesto sto ti moze odgovarati, pri cemu je zadnje izdanje sa ovog spiska jos iz 2006 (realno iz 2005), no radilo se mnogo nove muzike (i poprilicno klubskog zvuka) i uzurbano radimo na realizaciji novih izdanja koja ce prikazati aktuelne stvari. na stranicama ces naci i linkove direktno na sajtove izdanja gde mozes skinuti fajlove bez trosenja kredita na tt-u.

Kosmoplovci - Qita Remix 1: Tri Iljade Banke
http://www.torrentech.org/index.php?showtopic=3035

Dzho - Troforma
http://www.torrentech.org/index.php?showtopic=3022

Dominator - E003
http://www.torrentech.org/index.php?showtopic=3021

Dominator - Hardcore Legacy
http://www.torrentech.org/index.php?showtopic=3013

Lo-Tek Kings - N2O
http://www.torrentech.org/index.php?showtopic=3011

Dominator - I think, therefore I suffer
http://www.torrentech.org/index.php?showtopic=3009

Hardcorrosion - Brain Damage
http://www.torrentech.org/index.php?showtopic=3008
+Quote Post
OfflineAlavuk
post 08. Mar 2008, 21:16
Post #15

n00b
*

Member No.: 27,769

druze domino dal bi mogao da te zamolim za spot i pesmu fusion ???? :]
+Quote Post
Offlinedominator
post 09. Mar 2008, 00:27
Post #16

Freek
**

ako mislis na phuse, imas ga na brain damage izdanju, a spot je brate negde na nekom vhs-u, pa kad se prebaci ;( ...
+Quote Post
OfflineAlavuk
post 11. Mar 2008, 18:59
Post #17

n00b
*

Member No.: 27,769

QUOTE (dominator @ 09. Mar 2008, 00:27) *
ako mislis na phuse, imas ga na brain damage izdanju, a spot je brate negde na nekom vhs-u, pa kad se prebaci ;( ...

e jeste phuse :]]]] izvini sto pogresih ime pesme ali davno bese se to vrtelo kod kalicka i na studio b

Pozdrav !
+Quote Post
Offlinesnuff
post 08. Feb 2009, 19:18
Post #18

junglist
**

From: Moon
Member No.: 43,726

Sorry for dumb question, what does Kosmoplovci mean? smile.gif
+Quote Post
Offlinepyc
post 08. Feb 2009, 20:30
Post #19

good cop

Group: Evil Admin
Member No.: 4

CosmicSailors yeah smile.gif
+Quote Post
Offlinesnuff
post 08. Feb 2009, 22:49
Post #20

junglist
**

From: Moon
Member No.: 43,726

Oh, now i understand smile.gif
Do you upload any lossless releases? Or just mp3/ogg?
+Quote Post
Offlinedominator
post 13. Feb 2009, 00:08
Post #21

Freek
**

QUOTE (snuff @ 08. Feb 2009, 23:49) *
Oh, now i understand smile.gif
Do you upload any lossless releases? Or just mp3/ogg?

so far no lossless audio releases have been made public, but i am thinking about it, since i am personally keen on having good music (especially experimental) in FLAC...
however, there is more chance that new releases would be lossless than to (again) waste time on rencode, repack, upload and seed...

although our releases are 'just' mp3/ogg, they have always been carefully listened and encoded by authors, and are used on many occasions on our live appearances, so if almost every file there is good enough for public broadcast for us, than why should it be problem for other?

wink.gif
+Quote Post
Offlinecooina
post 13. Feb 2009, 15:46
Post #22

n00b
*

Group: Low Ratio Members
Member No.: 44,492

e domino,cini mi se da sam jednom video neki 64k demo,kosmoplovci und codex,postoji li to negde nekamo_?
+Quote Post
Offlinedominator
post 16. Feb 2009, 02:19
Post #23

Freek
**

QUOTE (cooina @ 13. Feb 2009, 15:46) *
e domino,cini mi se da sam jednom video neki 64k demo,kosmoplovci und codex,postoji li to negde nekamo_?

nema nikakav kosmoplovci & codex 64k intro, ne znam sta ti se prividelo, ali bih svakako voleo i meni da se prividi tako nesto smile.gif
+Quote Post
Offlinecooina
post 16. Feb 2009, 16:50
Post #24

n00b
*

Member No.: 44,492

QUOTE (dominator @ 16. Feb 2009, 02:19) *
QUOTE (cooina @ 13. Feb 2009, 15:46) *

nema nikakav kosmoplovci & codex 64k intro, ne znam sta ti se prividelo, ali bih svakako voleo i meni da se prividi tako nesto smile.gif

Mogutje da sam iztripovao......a moglo bi da ti se prividi pa da postane stvarnost (0
+Quote Post
Offlinedominator
post 15. Apr 2010, 01:05
Post #25

Freek
**

some updating done, all releases now have discogs links, audio format and covers.
also, new releases are coming up, stay tuned.
+Quote Post
Offlinepyc
post 15. Apr 2010, 08:40
Post #26

good cop

vidi ovog padobranca, please use english! smile.gif
+Quote Post
Offlinekoneyn
post 19. May 2010, 19:49
Post #27

n00b
*

Member No.: 59,138

Used to listen to some of your crazy shows on SKC radio in Belgrade back in the days... almost 10 years ago! If I remember correctly, it was aired before one of those two EBM shows (LFO by Zec/Vitkovic or the other one, Sequencer) I followed when I was an angsty kid in my late teens biggrin.gif It always produced a "WTF?" reaction in my brain, I remember that all right.

We even briefly met at that DarkScene mini fest in late summer 2008 smile.gif

Haven't been to your website in ages, really happy to be reminded of it again!
+Quote Post
Offlinedominator
post 27. Jun 2010, 15:09
Post #28

Freek
**

QUOTE (koneyn @ 19. May 2010, 20:49) *
Used to listen to some of your crazy shows on SKC radio in Belgrade back in the days... almost 10 years ago! If I remember correctly, it was aired before one of those two EBM shows (LFO by Zec/Vitkovic or the other one, Sequencer) I followed when I was an angsty kid in my late teens biggrin.gif It always produced a "WTF?" reaction in my brain, I remember that all right.

We even briefly met at that DarkScene mini fest in late summer 2008 smile.gif

Haven't been to your website in ages, really happy to be reminded of it again!

hello there,
in case you, or someone else wonders, all SKC radio/online transmissions are archived and available for download and/or online playback at http://www.kosmoplovci.net/kosmoplovci/transmissions/

nice to know someone actually listened to it at the time
smile.gif

tnx for the props, and see you around!
dom
+Quote Post
OfflineMichaelLoar
post 10. Apr 2011, 14:49
Post #29

n00b
*

From: U.S.A.
Member No.: 59,063

QUOTE (dominator @ 15. Jun 2007, 15:26) *
Kosmoplovci release their music in the form of net.label. Our netlabel is now known as studiosound, previosly was known as floating joint (respect to jormas) and before that was known as corrosion music or crsmusic. it is more like an interface to our music, regardless of it's particular style, than classic label dedicated to certain style. it provides platform for our music releases, but, similar to our personal different interestes, styles vary in all possible directions - it is never easy to explain what one can find by downloading it's releases...

maybe you will hear gipsies in broken radio, or you will tear your ears apart with some serious noise, or you will travel beyound the frontiers of unspoken space, or you will burn the dancefloor, get lost in darkness of space or melt in serene notes of true optimism...

studiosound/kosmoplovci music is very diverse and schizophrenic, just like are its authors...

have courage
wink.gif

What's the url for studiosound?

+Quote Post
OfflineMiodragz
post 22. Sep 2011, 02:50
Post #30

n00b
*

Member No.: 44,465

Hoce li sta biti od filma Gorski Vijenac? Od 2007., kad je bila prica o "postprodukciji", do danas nema nikakvih vesti.
+Quote Post
Offlinepyc
post 22. Sep 2011, 14:41
Post #31

good cop

He is asking about 'Gorski Vijenac', alternative tasting short movie which is not released from postproduction for some time now... Please do it in english next time smile.gif
+Quote Post
Offlinedominator
post 02. Feb 2012, 08:26
Post #32

Freek
**

unfortunatelly, the only format which was made so far is the 'trailer' version, the same one that can be viewed and downloaded on kosmoplovci.net, youtube and possibly other places. i don't know where you got the information about 'postproduction phase' of the movie, afaik the 'trailer' contains all the material which was created. it was made with zero budget, all people involved volunteered, and it was an effort to search for financial support which would make possible the creation of the whole movie.

unfortunatelly, although it's huge popularity and interest, spanning from underground artists to Cannes festival, nowone really approached with any offer nor interest in any way that would really help movie to be created as intented. much material for the movie has been written, thought of and even made (especially soundtrack side was thouroughly prepared) but the production stays in state as it is, existing only as a trailer for (at this moment) NON-EXISTING movie.

in other words, creators of the movie created this to present their idea and try to raise financial support so that everyone involved would receive some fee for their work, but that never happenned. we could debate about reasons, but i can say for sure they are primarily political (if you read the comments on youtube, you will quickly see that both serbian AND montenegrin nationalists didnt get it - because it does not promote any of their 'sides') and maybe even more important - serbian and even balkan independent movie scene in the region is completelly dead, destroyed by tychoons and mafiaaaa-like persons and groups...

although this trailer is now more than 4 years old, it still generates interest and creators still have the will and knowledge to create the movie, but no resources to support it. if you have some solid idea, feel free to share it with us, meanwhile production is halted and waits for its chance to move...

meanwhile, the major part of creators worked on creating another piece, called UBERLIFE, an interactive dvd/flash movie with similar aesthetics but more abstract subject (read: less political and without any dialogue). although it was huge success for the local independent scene, both in quality and distribution, it didn't brought back any revenue to its authors - many of the people who worked on this work which was released more and year ago are still waiting for their fees due to a highly criminalized system of local distribution monopolies which, believe it or not, still haven't paid ANY amount of revenue, although dvd is now more than year in circulation, although it was huge success and is very hard to find due to a fact it is mostly sold out...

you can get some information about it at www.uberlifeinteractive.com, watch the trailer, and if you are lucky, you may even find a DVD. it was available on the internet as well, but i see links are gone now, will add them if i find them again...

to conclude, although there are many problems with movie making in serbia - especially when ones strive to original creation, creators (both of kosmoplovci fame and others) are constantly watching out for chances to make more of their ideas. our projects are there to stay & conquer wink.gif

maybe, if we were not in serbia, we may be able to use services of sites like VODO or similar, but even that option is hard to organize when one lives in serbia...

in the end, thanks for the interest, it sure means much that our work generates some genuine interest, we do hope we will be deliver more...

cheers
d
+Quote Post
OfflineVIVIsect
post 11. Jun 2012, 22:11
Post #33

n00b
*

From: Novi Sad
Member No.: 11,021

Who did all that "oktobarfest" madness?
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Collapse

> Similar Topics in This Forum

Topic S L C Replies Topic Starter Views Last Action
No New Posts Topic has attachmentsCorrosion - CRSMODS 01-60 (mp3 version)
KOOI0025 / MP3 / 128k CBR
3 · 0 · 39 1 dominator 4,352 19.02.2009 - 09:38
Last post by: wond3r_one
No New Posts Pinned: KOSMOPLOVCI TRANSMISIJA #52
0 dominator 4,215 02.06.2008 - 03:53
Last post by: dominator
No New Posts Topic has attachmentsKosmoplovci - Qita Remix 1: Tri Iljade Banke
KOOI0024 / OGG / -q6
1 · 0 · 32 0 dominator 4,091 05.06.2007 - 01:41
No New Posts Topic has attachmentsKosmoplovci - Kooitriplex 2
KOOI0022 / OGG / -q6
1 · 0 · 21 0 dominator 3,369 05.06.2007 - 01:31
No New Posts Topic has attachmentsKosmoplovci & Mirko Petrović - Ljudi Imaju Glave
KOOI0018 / OGG / -q4
1 · 0 · 21 0 dominator 3,474 05.06.2007 - 01:12

Lo-Fi Version Time is now: 25.07.2014 - 11:32